Vedec - Miroslav Dobiaš

Miroslav Dobiaš. sk
Prejsť na obsah
VEDEC
Moja vedecká karéra ešte len začína.

Mojou prvou vedeckou prácou bolo spracovanie životopisu kráľa, o ktorom si všetci mysleli, že nikdy nežil. Zistil som podrobnosti z jeho života, objavil jeho hlavné mesto, a pracujem na odhalení jeho hrobu. Pri všetkej mojej skromnosti musím tento objav označiť za prevratný. Bohužioaľ zostal nepovšimnutý a nedocenený. Podrobnosti nájdete tu: http://mirkoslav.com/kralmiroslav.html.

V súčasnej dobe pracujem na objave, ktorý otvára dvere do nového odboru - do mätafyziky.
Prosím nemýľte si mätafyziku s metafyzikou. Mätafyziku som vynašiel ja a na celom svete som jej jediným predstaviteľom. Mätafyzika je veda skúmajúca javy, ktoré nevzdelaných občanov mätú. Mätafyzike vďačím za veľa. Veď keby som nebol mätafyzik, nedokázal by som ani napísať knihu cestovaní v čase, ktorá vyjde v najbližšej dobe.
Viac si môžete prečítať nižšie.
Diera v syre (úvod do mätafyziky*)
Mätafyzika = prírodná veda skúmajúca javy, ktoré nevzdelaných občanov mätú.

Bol som v obchode. Okrem iného som kúpil syr. Ementál. Drahý ako šľak. Doma som zistil, že je deravý! „PODVOD“ pomysel som si, a šiel som sa posťažovať manželke, že v obchode ma oklamali. Uistila ma, že to je normálne, a že tieto syry sa takto predávajú stále. No ale toto je normálne?! Dostať deravý syr?! Povedala by to, keby v reštaurácii dostala deravý rezeň?! Nepovedala! Vynadala by čašníkovi, možno aj kuchárovi.

Tá diera v syre mi nedala spať. Ráno som sa rozhodol, že zistím, koľko tá diera váži, a teda zistím, o koľko ma výrobca, predajca a vôbec celá tá kapitalistická mašinéria – o koľko ma všetci okrádajú!
Samozrejme že zistiť hmotnosť diery je vážny fyzikálny problém. Astronómovia so špičkovou technikou a s astronomickým rozpočtom skúmajú čierne diery, ale zatiaľ nik z nich nezistil, koľko tá diera váži. Ja som vybavený iba svojím vedeckým talentom a domácim náradím. Na začiatok pokusu som z kuchyne spravil laboratórium. Musel som z nej vyhnať manželku, lebo do laboratória je nepovolaným osobám vstup zakázaný. Odišla nahnevaná, lebo v telke nič nedávali, niečo piekla v trúbe, a chcela sledovať môj vedecký pokus. O chvíľku som ju musel zavolať späť, lebo som nevedel, kde má schované gumené rukavice. Trucovala, a nechcela povedať. Rozhodol som sa, že sa nenechám vydierať, na rukavice som sa vykašlal, a ju som nechal za dverami. Keď som chcel odvážiť dieru, nevedel som nájsť kuchynskú váhu. Bez váhy som v práci nemohol pokračovať, tak som z manželky spravil vedeckú asistentku, a dovolil som jej priniesť váhu a zostať v laboratóriu.
Konečne som mal všetko pripravené. Chcel som zobrať dieru do pinzety, a položiť ju na misku. Ale to nie je také jednoduché, pretože diera je obalená vonkajším obalom, a ten by mohol skresliť výsledok váženia. Začal som ten obal dávať preč, ale diera sa tým neustále zväčšovala. A keď som odstránil všetok vonkajší obal – DIERA SA STRATILA!
Dostal som sa do slepej uličky. Nevadí! Asistentka mi spravila kávu, a naliala do nej pohárik koňaku. Sedel som a rozmýšľal. Musel som zapojiť fantáziu, pretože v tomto prípade sú fyzikálne zákony úplne iné, ako pri telesách, ktoré dieru nemajú. Tak čo som zistil? Čím viac obalu - tým menšia diera. Čím menej obalu - tým väčšia diera. Žiadny obal - žiadna diera. Nebol som z toho veľmi múdry. Odvážil som aspoň dieru s obalom: 128 gramov. Ale koľko z toho váži tá prekliata diera?! Asistentka mi podala ešte jeden pohárik. Prevrátil som ho do seba. A v tom ma to napadlo! Musím dieru vyplniť! Bohužiaľ, nemal som skalpel, tak som švajčiarskym nožíkom vyrezával zo syra objekt rovnako veľký ako diera. Podarilo sa mi to na osemnásty pokus – vyrezaný syr presne zapadol do diery. Hneď som to odvážil. 179 gramov! Takže diera váži 51 gramov! Samozrejme je to diera, takže pred túto veličinu musíme dať záporné znamienko: -51 gramov!

Ďalej to už bola jednoduchá matematika. Z vedeckého pokusu vyplýva, že syr s dierou váži 128 gramov. Diera váži -51 gramov. Výsledok - syr bez diery váži len 77 gramov!!! To znamená, že v obchode dostaneme iba 60 percent z toho, čo v skutočnosti zaplatíme!
Asistentka mi pogratulovala, odfotila ma aj s predmetnou dierou, a naliala pohárik na oslavu. Pokus skončil. Z asistentky bola znova manželka, a z laboratória kuchyňa. Ale zo mňa už zostane vedec - mätafyzik*, pripravený skúmať ďalšie mätúce fyzikálne javy.
Manželka sa sklonila k sporáku, a niečo odtiaľ vytiahla. "Koláč" potešil som sa. "Aká skvelá odmena pre vedca". Ale nebol to koláč. Bola to bábovka.
V strede mala - DIERU! Pozeral som na ňu ako zhypnotizovaný. Dnes asi nezaspím...

Návrat na obsah